Wystawa „Prawa Człowieka. Dostrzegam”, Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach, 2016

6 września 2016 r., w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Macieja Byczkowskiego pt. „Prawa Człowieka. Dostrzegam”.

O godzinie 17:00 wszystkich zebranych powitał p. Artur Duszyński dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach, rozpoczynając uroczyste otwarcie wystawy oraz przedstawił jej autora p. Macieja Byczkowskiego. Pan dyrektor w swojej przemowie podkreślił wagę podejmowanego przez autora tematu praw człowieka, którego prezentacja w miejscu takim jak Międzynarodowy Dom Kultury ma wyjątkowe znaczenie.

Autor wprowadzając gości w tematykę wystawy przywołał m. in. słowa Alego Ibn Abi Taliba – XI-sto wiecznego myśliciela i mistyka z Bagdadu: „Gdy czasy są dobre i ludzie są dobrzy, a ty źle osądzasz człowieka, który nie wyrządził ci krzywdy, postępujesz niesprawiedliwie. Ale gdy czasy są złe i ludzie są źli, a ty dobrze traktujesz innych, narażasz się na wielkie niebezpieczeństwo”. Autor podkreślił, że na tle obecnych wydarzeń, sporów i lęków, staje się niezwykle wyraźnym fakt, że mówienie o prawach człowieka zaczyna być aktem odwagi.

Odnosząc sie do części wystawy poświęconej wybranym cytatom przedstawicieli polskiej myśli humanistycznej, autor zwrócił uwagę, że właśnie w Międzyzdrojach została wykonana jedna z prezentowanych fotografii, opatrzona cytatem Adama Mickiewicza, z cyklu 163 aforyzmów „Zdania i uwagi z dzieł Jakuba Bema, Anioła Ślązaka i Sę-Martena”: „Nie ten jest egoistą, co od ludzi stroni, ale ten co za bliźnim, jak za łupem, goni.”

W trakcie wernisażu została wyświetlona specjalna prezentacja multimedialna, w której wybrane fragmenty Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka czytał Andrzej Seweryn.

Prace fotograficzne z podróży autora zestawione z fragmentami Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz cytatami z Dhammapady, a także wypowiedziami przedstawicieli polskiej myśli humanistycznej, połączone z poruszającą muzyką prosto z serca Indii oraz pokazem zdjęć, przeniosły gości w wielowymiarową refleksję nad prawami człowieka.

Autor oprowadzjąc gości po wystawie poruszał rozmaite tematy kulturowe oraz istotne kwestie z punktu widzenia praw człowieka, które były przedmiotem dyskusji wsród uczestników wydarzenia.

Wrześniowa prezentacja wystawy w Międzyzdrojach to wydarzenie edukacyjne o charakterze międzynarodowym. Wystawa skierowana jest nie tylko uczniów i studentów, ale również turystów wielonarodościowych oraz mieszkańców pochodzenia niemieckiego. Specjalnie z myślą o nich przygotowane zostały foldery informacyjne o prezentowanych pracach, w języku angielskim i niemieckim.

Wystawa jest niezwykłą okazją do multikulturowej dyskusji i refleksji na temat praw człowieka w dzisiejszych czasach.

Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia relacji z wernisażu na stronie organizatora: Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach